Homeopatie

Zakladatelem homeopatie byl Samuel Hahnemann (1755-1843). Tento německý lékař nebyl spokojen s úrovní medicíny té doby. Setkal se se studií skotského lékaře Williama Cullena o vlivu kůry chinovníku na malárii a intermitující horečku. Hahnemann začal provádět pokusy na sobě, jako na zdravé osobě a zjistil, že chinovník způsobuje identické příznaky s malárií a intermitující horečkou (pulsující bolesti hlavy, třes a slabost končetin). Výsledky svého bádání považoval za potvrzení díla Zákon podobnosti řeckého lékaře Hippokrata (460 – 370 př.n.l.). Začal tuto teorii studovat a zdokonalovat. Objevil účinky ředění, prováděl testy na pacientech a své poznatky shrnul do díla Materia medica (seznam symptomů a léčiv) a Organon medicíny (popis teorie metody a její filosofie). Svou novou léčebnou metodu nazval Homeopatií dle řeckého homoios – podobný a pathos – bolest, nemoc. V jeho práci pokračovali další lékaři. Dnes je používání homeopatie poměrně rozšířené. Mnoho lékařů se vzdělává a začíná doporučovat homeopatické léky ve svých praxích.

Léky se prodávají v ředění 5, 9, 15 a 30CH. Silnější ředění (200CH a větší potence) patří do rukou lékaře-homeopata.

  • ředění 5CH se používá u akutních fyzických bolestí
  • ředění 9CH použijeme pro ovlivnění fyzických a mentálních problémů
  • ředění 15CH pro ovlivnění duševních hladin, které přímo souvisí s fyzickým stavem
  • ředění 30CH ovlivňuje především psychiku.

Užívání je individuální. Akutní stavy nejlépe ovlivníme užíváním 1-3 kuliček po 15 až 30 minutách. Intervaly prodlužujeme v závislosti na zlepšování stavu. Ostatní ředění podáváme 1 - 3x denně 1-5 kuliček, nebo obden, nebo jen 1x týdně 5-10 kuliček. Další možností je vytestovaný počet kuliček rozpustit ve vodě a popíjet. V krajním případě lze lék „vyrobit“. Na papír napíšeme název léku, potenci a množství. Na tuto objednávku postavíme sklenici čisté vody a necháme nabíjet přes noc a nebo můžeme vodu míchat lžičkou směrem doprava a myslet na přenos informace do vody.

Homeopatie má široké použití. V rukou šikovného homeopata umí dělat zázraky. Já používám homeopatickou podporu před započetím hluboké práce s klientem k zviditelnění základního problému a nebo na podporu zapracování nových vzorců myšlení, chování nebo cítění po terapii. Homeopatických léků je nepřeberné množství, zde uvádím pouze výběr s jejich charakteristikami.